Виталий Михайловăн чăвашла сайчĕ


Чăваш кĕвви

Кĕмелли форма

Категорисем
Шырав
    ЧĂВАШ ЧĔЛХИ ЯЧĔПЕ ПУРТЕ ПĔР ПУЛАР!
Вĕрентÿ хыпарĕсем
Кун тăрăм
«  Нарăс 2011  »
ТнЫтЮнКçЭрШмВр
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28
free clock for website часы для сайта
Архив

2019 Çул - ГЕННАДИЙ АЙХИ (ЛИСИН) çУЛĕ

Геннадий Айхи


Ыйтăм

Раççейри чăвашсен хăйсен ирĕклĕ патшалăхне йĕркелеме ирĕк пур-и?
Пурĕ миçе ответ: 18
Чат

Сайт тусĕсем
  • Сайт ту
  • Пĕтĕмпех веб-маçтăр валли
  • Пурне те кирлĕ программăсем
  • Санкт-Петербург чăвашĕсен сайчĕ
  • Рунетри чи лайăх сайтсем
  • Кулинари рецепчĕсем
  • Раççей уявĕсен календарĕ
  • Чăваш наци радиовĕ
  • ЧĂВАШ ЭСТРАДИН ФАН-КЛУБĔ
  • Чăваш эстрада юррисем
  • Виталий Михайловăн шкул сайчĕ
  • Чăваш чĕлхи вĕрентекенĕн музейĕ
  • Вĕрентекенсен порталĕ
  • Виртуаллă вĕренÿ пÿлĕмĕ
  • Калиниград чăвашĕсен сайчĕ
  • Самар чăвашĕсен сайчĕ
  • Красноярск чăвашĕсен сайчĕ
  • Раççей шкулĕсем

  • Чăваш ен телерадиокомпанийĕ
    Трак Ен сайчĕ
    Нестер Янкас пĕрлĕх сайчĕ
    Чăваш ачисем валли
    Тутар чăвашĕсен хаçачĕ
    "Кăмăл" веренÿ пĕрлешĕвĕ
    Чăваш халăх сайчĕ
    Красноармейски район сайчĕ


    GanGstA
    Статистика



    Паян çак сайтра пулнă юзерсем:
    Праздники России
    Çанталăк
    Красноармейски ялĕ
    rp5.ru

    noscript>>

    Виталий Михайлов

    Раççей символики
              Чăваш патшалăх ялавĕ

    Хапăл тăватăр-и,       ырă тăванăмăрсем! Эпĕ ялан хавас Сире курмашкăн хамăн сайтра

    Эрнекун, 19.04.2024, 09:37
    Нестĕр Янкас ячĕллĕ пĕрлĕх хыпарĕсем

    Чăваш чĕлхи. Электронлă пособи
    Тĕп страница » 2011 » Нарăс » 9 » Жириновский чăваш чĕлхине пурне те вĕрентесшĕн мар...
    Жириновский чăваш чĕлхине пурне те вĕрентесшĕн мар...
    18:21
    Материал сăн ÿкерчĕкĕ
    Законопроект, запрещающий в субъектах РФ обязательное изучение языка "титульной нации" для граждан РФ, проживающих в данном регионе, но не являющихся представителями этой нации, внесла в Государственную думу РФ группа депутатов во главе с вице-спикером Владимиром Жириновским (ЛДПР), передает корреспондент ИА REGNUM 8 февраля.
    В последнее время в ряде субъектов РФ принимаются решения о введении в учебных заведениях в качестве обязательного предмета для всех учащихся изучение языков так называемых "титульных наций". Так, например, в Башкирии, Татарии, Якутии были приняты законы, в соответствии с которыми граждане России, обучающиеся на территории этих регионов, помимо русского языка как государственного языка РФ, обязаны изучать также башкирский, татарский, якутский языки соответственно. Причем, зачастую это делается в ущерб изучению других предметов или в качестве дополнительной нагрузки, обеспокоены парламентарии.
    "Подобные ущемления прав граждан Российской Федерации влекут за собой лишь рост межнациональной напряженности в регионах и вызывают тревогу не только у прокуратуры", - уверены депутаты ЛДПР. "В первую очередь, подобные нарушения затрагивают права русских, проживающих в республиках в составе Российской Федерации, а также представителей других народов России, родным языком для которых является русский язык", - отмечают депутаты.
    Авторы законопроекта предлагает внести в законы "О языках народов Российской Федерации" и "Об образовании" дополнения, которые бы закрепили возможность установления обязательности изучения того или иного языка народов Российской Федерации только для тех лиц, кому он является родным.
    Çыпăçтарнисем:
    Категори: | Миçе çын пăхнă: 1166 | Кам хушнă: mixaj_58 | Тегисем: | Рейтинг: 3.6/7 |
    Пĕтĕмпе миçе комментари: 7
    1 mixaj_58   (09.02.2011 18:29) [Материал]
    Принятие законопроекта об обязанности изучения национального языка только для тех, кому он является родным, сделает из людей зомби. Такое мнение высказал в беседе с корреспондентом ИА REGNUM председатель Чувашского национального конгресса Геннадий Архипов, комментируя законодательную инициативу ЛДПР, представленную на рассмотрение депутатов Госдумы. "Я категорически против. Сейчас много говорят о толерантности, терпимости, межнациональном согласии, но ведь для этого надо хотя бы немного понимать язык, культуру, традиции того народа, рядом с которым ты проживаешь. Понимание одного другим - то, что нужно для толерантности. Это только плюс для каждого человека, это одна из основ сохранения мира в регионе, в области, в стране. Ведь не зря есть народная мудрость: один язык - один ум, два языка - два ума", - сказал собеседник, напомнив, что многие гении знали сразу несколько языков.
    Геннадий Архипов предположил, что "ЛДПР хочет как зомби сделать Россию, народ": "Кругозор современного человека должен быть большим, кроме того, изучение языка будет способствовать развитию интеллекта. Нельзя закрываться в одном языке. Все же говорят, что разноцветье культур - это богатство России. Так если это наше богатство, то надо его развивать - и не только словами. А если мы пойдём по системе, предложенной ЛДПР, то Россия развалится, как домик из спичечных коробков".
    При этом председатель Чувашского национального конгресса обратил внимание на то, что здесь не должно быть перегибов: по его словам, трёх часов в неделю на изучение чувашского языка и культуры "вполне достаточно, чтобы хотя бы чуть-чуть понимать язык": "Мы же не заставляем, как в Татарстане, по шесть часов учить. То есть без перегибов должно быть".
    Напомним, чувашский язык является в Чувашии государственным наравне с русским. При этом, по данным Минобразования Чувашии, в республике 65% школ с чувашским, 31% с русским, 3% с татарским языками обучения. На изучение чувашского языка и чувашской литературы в русскоязычных школах в первом классе предусмотрено два часа в неделю, в 2-9 классах - три часа, 10-11 классах - один час. В национальных школах в первом классе на изучение чувашского языка и проведение литературных чтений предусмотрено пять часов в неделю, 2-6 классах - шесть часов, 6-8 классах - четыре, 9 классе - три, 10-11 - два часа. В республике 344 чувашских, 177 русских, 17 татарских и четыре мордовских школы.

    2 mixaj_58   (09.02.2011 18:54) [Материал]
    А как узнать, кому он (чувашский язык) является родным? Тогда все родители запишутся в русских... Это точно. И начнется ликвидация чувашской государственности. И не будет Чувашской Республики. Будет единая Нижегородская губерния...

    3 Astaha   (10.02.2011 16:33) [Материал]
    «по его словам, трёх часов в неделю на изучение чувашского языка и культуры "вполне достаточно, чтобы хотя бы чуть-чуть понимать язык": "Мы же не заставляем, как в Татарстане, по шесть часов учить. То есть без перегибов должно быть»
    Малтан калаçу челхинче çеç пулмалла тенĕ, халĕ «понимать» валли пирки калаçаççĕ. Чĕлхе аталанмасан вăл пĕтет.

    4 mixaj_58   (10.02.2011 18:36) [Материал]
    Çĕнĕ вĕрентÿ стандарчĕпе килĕшÿллĕн чăваш литературине те суйласа илсе кăна вĕренмелле пулать... Апла пулсан - пĕтрĕ пирĕн чăваш литератури... Çÿп-çап кăна пулĕ вăл... Макулатура...

    5 Migulaj   (17.02.2011 17:43) [Материал]
    Чăваш чĕлхине Çĕр çинче çăлса хăварас тесен нумаях та тумалла мар. Ăна тĕнчери ытти çĕршывсенчи пек тăван чĕлхене хӳтелес ĕçсене çеç туса пымалла. Вĕсенчен чи кирлисем:
    1. Чăваш чĕлхи Чăваш республикинче (çĕршывĕнче) тепĕр 5 çултан тĕп чĕлхе пулать текен саккуна йышăнса çирĕплетмелле. Çав 5 çул хушшинче Патшалăх çурчĕсенче, шкулта, суту-илӳре ĕçлекенсен кам чăвашла пĕлмест чăваш чĕлхине вĕренмелле те экзамен памалла. Çавăнта ĕçлекенсен чăваш чĕлхине çителĕклĕ шайра пĕлет текен хут пулмалла. Кам чăваш чĕлхине пĕлмест вĕсем çав вырăнта ĕçлеме пултараймаççĕ
    2. Ун хыççăн чăваш чĕлхине сыхлакан (тĕрĕслекен) инспекци тумалла. Çав çуртсенче ĕçлекенсем чăваш чĕлхипе усă курмаççĕ пулсан вĕсене малтан штраф памалла тата тепре тытсан ĕçрен кăларса ямалла. Штрафĕ пĕчĕк пулмалла мар.
    3. Чăвашсен Аслă Канашĕнче, судра, шкулта тата ытти Патшалăх çурчĕсенче халех ырана хăвармасăр чăваш чĕлхипе усă курма тытăнмалла.
    4. Шкул программине улăштармалла. Унта чи кирли чăваш чĕлхи тесе палăртмалла. Кам чăваш чĕлхине вĕренмест е япăх вĕренет тепĕр класа куçармалла мар. Чăваш республикинчи Аслă шкула, техникума вĕренме кĕрес экзамен чăваш чĕлхипе пулмалла.
    5. Чăвашсен инçекуравне (television), радиова аталантармалла. Инçекуравĕ 10 сехетрен кая мар, радио чăвашла çĕрĕн-кунĕн (24 сехет) ĕçлемелле.
    6. Рекламăсем пысăк саспаллипе чăвашла, ют чĕлхепе пĕчĕк саспаллипе пулмалла.

    Эпĕ ĕçре час-часах Швеци, Анатри çĕршыв (Kingdom of the Netherlands) çыннисемпе тĕл пулса калаçатăп. Вĕсем хăйсем нумай чĕлхепе калаçаççĕ, анчах та чи мала вĕсем тăван чĕлхене хураççĕ. Вĕсем тăван чĕлхене пĕлменскерсене çын вырăнне хурса шутламаççĕ. Тăван чĕлхене пĕлменни вĕсемшĕн чи пысăк çылăх шутланать.


    6 alehs   (14.03.2011 12:19) [Материал]
    Эпир, Тутар Республикинче пурăнакан чăвашсем, тутар чĕлхипе экзамен тытатпăр кăçал.

    7 mixaj_58   (23.03.2011 18:18) [Материал]
    Тĕрĕс тăваççĕ, тутарсем... Эпир вара миçе çул пĕр вырăнта тапăртатса тăратпăр....


    Copyright © Аксар Чунтупай Cайт тăваканни: Михайлов Алексей (alex-net)